Toplotne črpalke postajajo vedno bolj priljubljena izbira med napravami, ki dovajajo energijo za ogrevanje doma. In to z dobrim razlogom, saj na ta način pridobimo mnoge prepričljive prednosti. Čisto možno je, da bo toplotna črpalka idealna izbira tudi za ogrevanje vašega doma, saj so na voljo različne vrste toplotnih črpalk, ki s svojimi specifičnimi prednostmi pokrivajo potrebe različnih uporabnikov.
Vrste toplotnih črpalk
Toplotne črpalke običajno ločimo po tem, kateri vir energije izkoriščajo, ter po tem, kaj z njimi ogrevamo. Med viri energije obstajajo tri opcije, ki v veliki meri določajo ceno, zmogljivost in učinkovitost sistema, ogrevamo pa lahko neposredno zrak ali vodo.
Toplotne črpalke lahko toploto pridobivajo iz ozračja, ki tudi pri nižjih temperaturah shranjuje dovolj energije za ogrevanje stanovanja ali sanitarne vode. Toplotna črpalka zrak-zrak oziroma zrak-voda velja za najcenejšo, saj je najenostavnejša – deluje po enakem principu kot klima, vgraditi je treba poleg notranjih komponent le še zunanjo enoto, ki lahko pridobiva toploto iz zraka. Ozračje je uporaben vir toplote, v mrzlih zimskih dneh pa se lahko zgodi, da energije vseeno ne bo dovolj, zato se priporoča uporaba dopolnilnega sistema ali pa izbira zmogljivejše toplotne črpalke.
Zelo priljubljena izbira je toplotna črpalka, ki kot vir energije izkorišča zemljo. Toplotna črpalka zemlja-voda je ena izmed najbolj vsestranskih rešitev, saj ponuja zadostno zmogljivost za ogrevanje preko celega leta, hkrati pa še vedno ni zelo zahtevna za vgradnjo in ne prinaša zelo visokih stroškov. Za zbiranje energije iz zemlje skrbijo kolektorji, ki jih je treba položiti dober meter pod površje na večjo površino odprte zemlje. Seveda to pomeni, da takšna toplotna črpalka koristi le tistim, ki imajo dovolj prostora za vgradnjo kolektorjev.
Najbolj zmogljiva je toplotna črpalka voda-voda, ki za ogrevanje koristi energijo podtalne vode. Podtalnica ima preko celega leta stalno temperaturo, tako da ponuja zanesljiv vir energije za ogrevanje v vsakem letnem času. Pride pa ta opcija v poštev le tam, kjer je podtalnica dostopna, poleg tega je sistem nekoliko bolj kompleksen in razumljivo tudi dražji. Pridobiti bo treba tudi dovoljenje s strani agencije za okolje.
Nizkotemperaturne in visokotemperaturne toplotne črpalke
Ne glede na vir energije lahko za ogrevanje vode izberemo nizkotemperaturno ali visokotemperaturno toplotno črpalko. Izbira bo na tem področju odvisna od sistema, ki ga uporabljamo – radiatorji zahtevajo za učinkovito ogrevanje visoko temperaturo vode, talno ogrevanje pa dobro deluje tudi pri nižjih temperaturah. S pravo odločitvijo na tem področju torej zagotovimo zadostno zmogljivost sistema in optimalen izkoristek, pri nizkotemperaturnem ogrevanju tudi varčnost in nizke stroške na dolgi rok.
Izbira toplotne črpalke
Toplotne črpalke v vsaki izvedbi ponujajo določene prednosti, zato je izbira prave naprave lahko precej težka. V nekaterih primerih sicer ni veliko možnosti – vgradnjo toplotne črpalke določajo okoliščine, recimo razpoložljivost zadostne površine za vgradnjo kolektorjev v zemljo ali pa dostop do podtalnice. Bo pa vseeno ostalo na voljo več različnih modelov in znamk, veliko možnosti pri oblikovanju sistema, naposled tudi veliko razlik v končni učinkovitosti in zadovoljstvu uporabnikov. Pametno je sistem premišljeno načrtovati, strokovna pomoč je pri tem nujna.