![]() | Večstanovanjske stavbe, kot so bloki in stolpnice, pogosto segajo tudi več kot 30 metrov v višino. V tovrstnih stavbah tlak vodovodnega omrežja ne zadošča več za primerno oskrbo višje ležečih stanovanjskih enot, ki bi zato ostale brez vode. V takem primeru je potrebno dvigniti tlak v internem vodovodnem omrežju večstanovanjske stavbe, za kar se uporabljajo hidroforne postaje. Vgradnja hidroforne postaje Hidroforno postajo se praviloma vgradi v kletne prostore večstanovanjske stavbe. Tam se jo priklopi direktno na glavni dovod vode iz javnega omrežja. Glavne komponente hidroforne postaje so paralelne večstopenjske vodne črpalke, krmiljene s precizno elektroniko, tlačni senzorji ali tipala za vklop črpalk in tlačne posode za ublažitev tlačnih udarov. Število paralelnih črpalk je odvisno od zahtevanega vodnega tlaka internega omrežja. |
Krmiljenje postaje z mikroprocesorsko kontrolo črpalko
Tlačna tipala zaznajo padec tlaka bolj natančno in prek mikroprocesorja sporočijo potrebo po višanju tlaka. Kontrolni sistem nato s pomočjo frekvenčne regulacije motorjev črpalk praktično brezstopenjsko povečuje pretok vode skozi črpalke, dokler se ne doseže konstantni tlak. Tako se lahko zagotovi konstanten tlak pri različnih pretokih, brez nepotrebnih nihanj v sistemu.
Obnova hidroforne postaje
Starejše hidroforne postaje vsebujejo podobne komponente, zato v primeru slabšega delovanja velja razmisliti o obnovi postaje. Pri obnovi lahko ostanejo priklopi za vodo isti (če so ti v primerni kondiciji), zamenja se le črpalke in krmilni sistem. Obnovljena hidroforna postaja deluje tišje in bolj učinkovito.